Iepazīsti un atpazīsti savu auglību – 
dabiskā ģimenes plānošana

Auglības atpazīšanas metožu (AAM) priekšrocības, ko ir novērtējuši 32 miljoni lietotāju:

Ļoti augsta metodes efektivitāte

Pretstatā populāriem uzskatiem Pasaules Veselības Organizācijas apstiprināti pētījumi liecina, ka AAM ir ļoti efektīvas – 98% efektivitāte atliekot grūtniecību. Modernās AAM metodes nav tās pašas, kas Ritma vai Kalendārā metode. AAM tiek izmantoti sieviešu cikla novērojumi, lai noteiktu auglību, atšķirībā no Kalendārās vai Ritma metodes, kurās tiek izmantota tikai cikla vēsture.

Drošas un veselīgas

AAM ir veselīgas tādēļ, ka tās ir 100% dabiskas. Pāris, kurš lieto AAM, nelieto ierīces vai ķīmiskas vielas, kas ietekmē normāli funkcionējošu ķermeņa daļu. AAM respektē cilvēka ķermeni un to, kā tas funkcionē, tādēļ nav nekādu negatīvu blakus efektu. Šīs metodes ir draudzīgas gan sievietei, gan bērnam, kurš varētu pieteikties, tām nav abortatīva efekta kā dažu kontracepcijas metožu gadījumā.

Lielāka izpratne par savu ķermeni

Sievietes iegūst zināšanas par savu ķermeni: pastāvīgi ķermeņa novērojumi palīdz laicīgi konstatēt atsevišķas akūtas vai hroniskas saslimšanas. Balstoties uz AAM sniegto informāciju, pāriem, kam grūtības ieņemt bērnu, ir iespējams palielināt grūtniecības iespēju vai arī AAM palīdz pieņemt pārdomātu lēmumu par nepieciešamo terapiju.

Ciešāka laulība

Daudzi pāri liecina, ka dabiskā ģimenes plānošana padara viņu laulību spēcīgāku un palielina arī seksuālo intimitāti, veicina dialogu un savstarpējo sapratni ne tikai seksuālajā sfērā.

Atgriezeniskas

Ja šobrīd plānojat atlikt bērna ieņemšanu, bet jau nākošājā mēnesī plānojat grūtniecību, tad AAM neatstāj ietekmi uz organismu, kas varētu radīt kādas problēmas grūtniecības laikā.

Lēti

Pēc AAM apmācībām nav regulāru izdevumu. Jums būs nepieciešams tikai termometrs un ikmēneša diagrammas, kas ir pieejamas dažādos formātos bez maksas.

Der visas dzīves garumā

Ir metodes modifikācijas kā pēcdzemdību, tā arī premenopauzes laikam.

Dažādība

 Pēc pāra izvēles var izmantot gan Simpto-termālo metodi, gan Bilingsa ovulācijas metodi, gan citas auglības atpazīšanas metodes.

1 Efektivitāte – cik dotās ģimenes plānošanas metodes lietotājiem, lietojot šo metodi grūtniecības atlikšanai, gada laikā neiestājas grūtniecība.
2 No 100 lietošanas reizēm, vienā gadījumā tomēr iestājas grūtniecība.
Pasaules Veselības organizācija http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs351/en/

Vai vēlies pārvaldīt savu auglību dabiski, vai varbūt ir kādi reproduktīvie traucējumi?

Dabiskā auglības atpazīšana… piedāvā zinātnes un medicīnas kombināciju, lai palīdzētu sievietei un vīrietim pārvaldīt viņu auglību. Pāris var lietot šīs zināšanas, lai vai nu atliktu grūtniecību, vai gluži pretēji – daudziem pāriem tās palīdz ieņemt bērniņu.

 • Pāris dala atbildību par auglību
 • Uzlabo pāra komunikāciju un attiecību kvalitāti
 • Viegli apgūt, zemas izmaksas
 • Dabīgs risinājums pāriem ar auglības problēmām

Auglība ir vērtīga dāvana, kas ļauj ģimenē ienākt bērniņam un gūt prieku un piepildījumu.

Simpto-termālās metodes ieguvumi* 

64 % sievietēm un 74 % vīriešiem uzlabojušās savstarpējās pāra attiecības

53 % sievietēm un 63 % vīriešiem uzlabojusies seksuālā dzīve

75 % sieviešu un 73 % vīriešu “apmierināti” vai “ļoti apmierināti” ar seksuālo dzīvi un seksuālo attiecību biežumu

95 % sievietes un 55 % vīrieši labāk iepazinuši savu ķermeni

*Unseld, M. etc. (2017). Use of Natural Family Planning (NFP) and Its Effect on Couple Relationships and Sexual Satisfaction: A Multi-Country Survey of NFP Users from US and Europe. Frontiers in Public Health. 2017; 5: 42.Published online 2017 Mar 13. Retrieved 25 of May , 2017 from https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5346544/

Kā darbojas Auglības atpazīšanas metodes (AAM)?

AAM balstās uz sievietes un vīrieša reproduktīvās sistēmas anatomijas un fizioloģijas zināšanām, kas ļauj noteikt auglīgo un neauglīgo laiku katrā ciklā.

AAM pamatā ir atziņa, ka:

 • Vīrietis ir auglīgs visu laiku
 • Sievietes auglība cikla gaitā mainās, par izmaiņām var spriest, pateicoties dažādām īpašām pazīmēm, kuras novērojot var ar lielu precizitāti noteikt auglīgos un neauglīgos periodus

AAM ir metodes, kas izstrādātas, lai noteiktu auglīgās, daļēji auglīgās un neauglīgās dienas sievietes ciklā. Ovulatorā cikla periodā pāris var ieņemt bērnu tikai dažās noteiktās dienās.

Pamatfakti par auglību

 • Vīrietis ir auglīgs visu laiku, dodot miljoniem spermatozoīdu katrā dzimumaktā
 • Turpretī sievietei nobriest viena olšūna mēnesī, kas var tikt apaugļota 12 stundu laikā
 • Spermatozoīdi labvēlīgos apstākļos var nodzīvot 3-6 dienas līdz ovulācijai

Tātad ieņemt bērnu var tādas intīmās tuvības rezultātā, kas notikusi ne agrāk kā 6 dienas pirms ovulācijas. Simpto-termālās metodes nosacījumi paredz, ka, pieskaitot tālākās 3 dienas pie olšūnas dzīves laika, pārējā cikla daļa ir neauglīga.

Kā mainās sieviete cikla laikā?

Pirmsovulācijas jeb folikulārā fāze

Pirmsovulācijas fāze sākas dienā, kad sākas menstruācijas. Tai ir mainīgs garums.

Šajā, pirmajā fāzē, sievietes ķermenis gatavojas ovulācijai. Olnīcās sāk attīstīties dažas olšūnas. Visā augšanas procesā folikulā, kas veido olšūnu, rodas hormons, ko sauc par estrogēnu. Estrogēns darbojas visā ķermeņa sistēmā, izraisot cikliskas izmaiņas. Apstākļi ķermenī mainās, lai kļūtu labvēlīgi uzglabātās spermas izdzīvošanai un transportēšanai:

 • dzemdes kakla gļotas kļūst mitras un vairāk eļļotas, palīdzot spermatozoīdiem sasniegt olšūnu
 • dzemdes kakls kļūst mīkstāks un atvērtāks
 • dzemdes gļotāda (endometrijs) sabiezē, lai potenciāli varētu saņemt apaugļotu olšūnu

Šīs pirmās fāzes garums atšķiras. Ovulācija notiek agrāk vai vēlāk atkarībā no apstākļiem sievietes dzīves laikā.

Ovulācijas laiku ietekmē:

 • stress
 • emocijas
 • lietotās zāles
 • sezona
 • uzturs un veselība
 • miega režīma maiņa
 • un citas izmaiņas ikdienas režīmā

Šī fāzes variācija nosaka sievietes cikla garumu (skat. Attēlu zemāk).

Ovulācija

Ovulācija notiek pēc tam, kad estrogēns sasniedz pīķa līmeni. Hipofīzē izdalās luteinizējošais hormons, kas izraisa ovulāciju. Tad folikuls atveras un atbrīvo olšūnu, tā tiek uztverta ar olvada bārkstīm un tiek pa to vadīta. Pēc ovulācijas spermatozoīdu klātbūtne vai trūkums nosaka atbrīvotās olšūnas likteni. Olšūna dzīvo ne vairāk kā 24 stundas (vidēji no 8 līdz 12 stundām). Dažreiz pāris stundu laikā pēc pirmās ovulācijas var parādīties otrā ovulācija; tomēr abas olšūnas izzudīs 24 stundu periodā, ja tās nav apaugļotas. Ja olšūnas tiek apaugļotas ar atsevišķiem spermatozoīdiem, rodas  neidentiski dvīņi.                             

 • Ovulācijas laikā dzemdes kakla gļotas kļūst caurspīdīgas, slapjas, slidenas
 • Dzemdes kakls paceļas, kļūst mīksts

Pēcovulācijas jeb luteīnā fāze

Pēcovulācijas fāze sākas pēc ovulācijas un beidzas cikla pēdējā dienā. Pēc tam, kad ir notikusi ovulācija, folikuls pārvēršas dzeltenajā ķermenī, kas atbrīvo hormonu progesteronu, un tas nonāk sievietes asinsritē. Progesterona ietekmē otra ovulācija vairs nav iespējama un iestājas neauglīgā fāze. Šajā laikā organisms ir gatavs aizsargāt potenciāli apaugļotu olšūnu. Dzemdes kakls kļūst stingrāks, tā atvērums mazāks, dzemdes kakla gļotas sabiezē, veidojot gļotu korķi, kas aizsargā dzemdi no ārējiem elementiem.

Progesterons izraisa arī dzemdes endometrija sabiezēšanu, kur varēs implantēties apaugļotā olšūna, ja notikusi apaugļošanās. Progesterona ietekmē:

 • ķermeņa bazālā temperatūra (ĶBT) paaugstinās
 • dzemdes kakls nolaižas zemu, kļūst ciets
 • samazinās gļotu daudzums
 • rodas sausuma sajūta

Nākamo 12 līdz 16 dienu laikā iespējami divi scenāriji:

 • Ja ir apaugļošanās un implantācija, palielinās progesterona daudzums un tam ir noteicoša loma grūtniecības uzturēšanā. ĶBT visu grūtniecības laiku paliek paaugstināta.
 • Vai arī, ja grūtniecība nav iestājusies, progesterona atbrīvošanās palēninās, kamēr corpus luteum jeb dzeltainais ķermenis degradējas, tas līdz ar endometrija slāni izdalās nākamo mēnešreižu laikā.
  ĶBT cikla beigās atkal samazinās.

Kā zināšanas par sievietes fizioloģiju tiek izmantotas auglības atpazīšanai?

Mūsdienās ir vairākas zinātniskas auglības atpazīšanas metodes, kas balstās uz zināšanām par sievietes fizioloģiju un endokrīno sistēmu. Populārākās ir Bilingsa Ovulācijas metode, kas balstās uz gļotu novērojumiem menstruālā cikla gaitā, un Latvijā visvairāk praktizētā – Simpto-termālā metode.

Simpto-termālajā metodē (STM) ņem vērā šādas galvenās cikla pazīmes:

 • izmaiņas ķermeņa bazālajā tempe­ratūrā (ĶВТ)
 • dzemdes kakla gļotu izmaiņas
 • dzemdes kakla izmaiņas
 • aprēķini, kuros ņem vērā iepriekšējo
 • ciklu garumus

Katras fāzes sākumu un beigas vienmēr nosaka vismaz divi rādītāji, tādēļ simpto-termālā metode ir salīdzinoši drošāka par citām auglības atpazīšanas metodēm.

Izmantojot personiskos novērojumus, sieviete atzīmē katrā ciklā auglības fāzes sākumu un beigas. Tādējādi var noteikt, kad ir iespējama bērna ieņemšana un kad nav.

Lēmums par dzimumattiecībām tiek pieņemts, ņemot vērā ģimenes plānus.

Kad var lietot simpto-termālo metodi (STM)?

STM var lietot sievietes visas reproduktīvās dzīves laikā, ieskaitot dažādas situācijas, piemēram, zīdīšanu un premenopauzi. Tomēr šīs metodes noteikumi atšķiras šajās īpašajās situācijās. Tādēļ pāriem ir jākonsultējas ar auglības atpazīšanas metožu konsultantiem, lai uzzinātu noteikumus, kas attiecas uz viņu īpašo situāciju.

Svarīgi! – Auglības atpazīšanas metodes nav paredzētas gadījuma sakariem – to lietotāji nav pasargāti no STS vai infekcijām!

Kā lietot simpto-termālo metodi?

Ar auglības atpazīšanas metodes skolotāju palīdzību pāri iemācās atzīmēt auglības pazīmes īpašās novērojumu kartēs un pēc tam interpretēt šo informāciju, lai noteiktu menstruālā cikla auglīgo un neauglīgo fāzi.

Kā novērojumu kartes var jums palīdzēt?

 • noskaidrot ovulācijas periodu
 • identificēt dabiskās neauglības periodu
 • paredzēt menstruāciju sākumu
 • sekot katram ciklam, kad parādās auglīgā fāze
 • identificēt menstruāciju cikla, kā arī, iespējams, cita rakstura veselības problēmas
 • atklāt iespējamos neauglības cēloņus
 • novērot ovulācijas ciklu atjaunošanos pēc hormonālās kontracepcijas līdzekļiem, barošanas ar krūti vai grūtniecības
 • apstiprināt agrīnu grūtniecību

Ko lietotāji saka par auglības atpazīšanas metodēm?

“Mums ne tikai patīk dabīgā ģimenes plānošana, mēs mīlam to! Tas nav stāsts tikai par to, kā ieņemt bērnus vai atlikt grūtniecību. Tas patiesībā ir veids, kā mēs dzīvojam savu dzīvi.”

“Mums patīk AAM, jo tās ir medicīniski drošas, dabīgas, saglabā tuvas attiecības vienam ar otru.”

“Pateicoties dabiskajai ģimenes plānošanai, mums ir bērniņš. Tas ir tik brīnumaini, ja raugāmies uz veselības problēmām, kas mums bija!”

Ar ko jāsāk?

 Klīnika Ģimenes sirds piedāvā Auglības atpazīšanas metožu kursus: skatīt šeit.

Šajā rakstā sniegtā informācija nav pietiekama, lai varētu praktizēt STM, un tā nav paredzēta, lai aizvietotu precīzus norādījumus no sertificēta auglības atpazīšanas metožu skolotāja.