Project ENTER: Novatoriska prenatālā aprūpe un konsultēšana

Projekts ENTER ir nozīmīgs solis pirmsdzemdību aprūpes jomas uzlabošanā, piedāvājot vīziju par pieejamākiem, izdevīgākiem un kvalitatīvākiem pakalpojumiem topošajām māmiņām Latvijā. Tajā īpaša uzmanība tiek pievērsta neinvazīvam pirmsdzemdību skrīningam/testēšanai (NIPT).

Projekta ENTER ietvaros, četras organizācijas, Veselības tehnoloģiju kompetences centrs Igaunijā, Latvijas laboratorija “GenEra” un klīnikas “Ģimenes sirds” un “Dubultu Doktorāts”, ir apvienojušas spēkus, lai sniegtu kvalitatīvu pirmsdzemdību aprūpi un konsultēšanu, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas ģenētikā un digitālajā jomā. 

Mērķi: Projekta galvenie mērķi ietver mūsdienīgas digitālās datu apmaiņas un tiešsaistes konsultāciju sistēmas izveidi, vienlaikus pārbaudot un validējot tās efektivitāti, veicot pētījumu ar 300 pacientiem.

Izmantojot jau izveidoto Igaunijas NIPT pakalpojumu (NIPTIFY), ENTER mērķis ir sniegt testēšanas iespējas veselības aprūpes sniedzējiem Vidzemē, Pierīgā un citos Igaunijas-Latvijas pārrobežu reģionos, tādējādi uzlabojot pirmsdzemdību aprūpes kvalitāti.

Latvijā katru gadu tiek reģistrētas aptuveni 16 000 dzemdības, no kurām 15% ir nepieciešama NIPT (neinvazīva prenatāla testēšana) augļa ģenētisko hromosomu slimību risku dēļ, bet testēšanas pieejamība un izmaksas ir kritiskas. Pašlaik augstās analīžu izmaksas un rezultātu interpretācijas zināšanu trūkums klīnikās ierobežo pacientu piekļuvi šiem svarīgajiem veselības aprūpes pakalpojumiem.

Sadarbība ar Igaunijas biotehnoloģiju uzņēmumu CCHT, kas veiksmīgi ieviesis NIPTIFY, sola sniegt būtisku atbalstu, nodrošinot visaptverošu pakalpojumu sniegšanu. Daloties pieredzē starp reģioniem, privātās klīnikas var piedāvāt ģenētiskos pakalpojumus, bez nepieciešamās ekspertīzes un kompetences katrā reģionā atsevišķi. ENTER paredz atdalīšanos no valdošajām struktūrām, tādējādi uzlabojot pakalpojumu kvalitāti un pieejamību, integrējot digitālās, ģenētiskās un klīniskās kompetences.

Finansējums: Kopējais projekta finansējums ir 607 700 EUR, ietverot būtisku finansējumu 80% apmērā no Igaunijas-Latvijas programmas 2021.–2027. gadam.

Periods: Projekts ir plānots no 2023. gada 1. oktobra līdz 2026. gada 30. septembrim.

Pārskatu par Interreg VI-A Igaunijas-Latvijas programmu 2021.-2027.gadam skatīt šeit.